Ulga hipotetycznych odsetek

Od 1 stycznia 2020  r. przepisy Ustawy CIT przewidują nieznaną dotychczas w polskim prawie podatkowym możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych hipotetycznych odsetek od kapitału własnego – kapitału zapasowego utworzonego z zysków i dopłat wniesionych do podatnika (art. 15cb Ustawy CIT).

Przez „hipotetyczne odsetki” należy rozumieć odsetki, które spółka potencjalnie płaciłaby gdyby zamiast finansowania działalności własnymi zyskami lub dopłatami od wspólnika sięgnęła po finansowanie zewnętrzne.

Dla kogo?

1. Dla podatników CIT
2. Dla spółek finansujących działalność zyskami lub dopłatami wspólników
3. Dla spółek finansujących działalność dopłatami wspólników

Estoński CIT w pigułce

Estoński CIT przedstawia się jak proinwestycyjny system opodatkowania. Jednakże już teraz skorzystanie z nowej preferencji podatkowej rodzi dużo pytań I wątpliwości zainteresowanych podatników. Warto zapoznać się z obecnie znanymi zasadami korzystania z nowej ulgi podatkowej.

Planowany termin wejścia w życie przedmiotowego rozwiązania, to styczeń 2021 roku.

Przekształcenie w spółkę kapitałową dla potrzeb skorzystania z Estońskiego CITu

Czy wzrośnie liczba spółek z o.o. w Polsce? Czy powinniśmy spodziewać się masowych przekształceń w spółki z o.o.?

Materiały rządowe

 • Estoński CIT w prekonsultacjach
  Ministerstwo Finansów prowadzi prekonsultacje dotyczące kształtu nowego proponowanego rozwiązania podatkowego zwanego Estońskim CIT-em. Uwagi i opinie można składać do dnia 23 sierpnia 2020 r. na adres estonskicitkonsultacje@mf.gov.pl.
  Więcej ⟶

 • Aktualny przebieg postępu prac legislacyjnych możesz zobaczyć na stronie Sejmu:
  Tutaj ⟶

 • Sprawdź, czy będziesz mógł skorzystać z estońskiego CIT
  Ministerstwo Finansów udostępniło ankietę, której rozwiązanie prowadzi do znalezienia odpowiedzi na pytanie: czy moja firma będzie uprawniona do skorzystania z preferencji podatkowej w postaci Estońskiego CIT-u?
  Ankieta MF ⟶       
  Więcej ⟶

Odsetki od kapitału własnego w kosztach uzyskania przychodu

Raport z serii Purpurowy Informator – Spółki za pozostawienie zysku wypracowanego w 2018 lub 2019 r. mogą w 2020 r. odliczyć od dochodu 250 tys. zł. Zapomniany przez wielu podatników, w związku z okresem zatwierdzania sprawozdań finansowych nabiera obecnie realnego znaczenia dając wielu podmiotom wymierne oszczędności.

Skontaktuj się z nami!

Małgorzata Samborska
Partner, Doradca Podatkowy
Grant Thornton

M: +48 661 538 580

E: malgorzata.samborska@pl.gt.com

Bądźmy w kontakcie na Linkedin