Ulga na działalność badawczo-rozwojową

Ulga na działalność badawczo-rozwojową, tzw. ulga B+R, to ulga kosztowa z katalogu ulg na działalność innowacyjną.

Umożliwia ona ponowne odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków, które zostały poniesione na działalność badawczo-rozwojową. W rezultacie, podatnicy mogą dwukrotnie rozpoznać dany wydatek.

Dla kogo?

1. Dla producentów/usługodawców poszerzających swoją ofertę o nowe lub ulepszone produkty/usługi

2. Dla przedsiębiorców ulepszających wewnętrzne procesy

3. Dla podatników, którzy podejmują prace twórcze

4. Dla podatników PIT i CIT

Działalność innowacyjna – ulga B+R i IP Box

W rozumieniu polskiego prawa podatkowego działalność innowacyjna, to działalność polegającą na opracowaniu nowych technologii, które mają służyć automatyzacji procesów produkcyjnych, wytwarzaniu nowych lub znacząco ulepszonych towarów usług.

Obecnie do katalogu ulg wspierających działalność innowacyjną należą ulga B+R i IP Box.

Ulga B+R i IP Box
25 faktów i mitów

Wokół ulgi B+R powstało wiele mitów. Przed skorzystaniem z niej warto dowiedzieć się m.in.: Jakie są zasady prowadzenia ewidencji księgowej w przypadku ulgi B+R? Które podmioty są uprawnione do skorzystania z ulgi? Czy podmiot musi posiadać wyodrębniony dział zajmujący się działalnością B+R? 

Ulgi na innowacje coraz bardziej popularne wśród podatników

Ulgi są skierowane do niezwykle szerokiego grona podatników. Pozytywny wpływ na ich rosnącą popularność mają również korzystne działania ustawodawcy, polegające na wprowadzaniu do polskiego systemu podatkowego nowych preferencji podatkowych.

Ulga B+R - korzystny wyrok NSA

W ocenie NSA przepisy nie dają podstaw do wyłączenia z ulgi B+R kosztów wynagrodzeń dotyczących urlopów, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności. To kolejny korzystny dla podatników wyrok sądu kasacyjnego

Nowe ulgi na innowacje – znamy szczegóły

Ministerstwo Finansów, w ramach prekonsultacji, przedstawiło projekt ustawy wprowadzającej niedawno zapowiadane nowe ulgi na działalność innowacyjną oraz zmiany w zakresie preferencji już funkcjonujących w polskim systemie podatkowym.

Przedstawiono szczegóły dotyczące nowych ulg oraz zaproponowano zmiany w tych, które już obowiązują.

Polski Ład – nowe ulgi na innowacje

Rząd ponownie zapowiada rozbudowę pakietu tzw. ulg na działalność innowacyjną. 

W najnowszym programie rządowym pojawiają się takie ulgi, jak ulga na prototyp, czy ulga na automatyzację i robotyzację produkcji.

Ulgi podatkowe 2020 – więcej czasu na skorzystanie

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, Ministerstwo Finansów zdecydowało o odroczeniu terminu na złożenia zeznania podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Skorzystanie z proponowanej możliwości da podatnikom więcej czasu na rozważenie możliwości skorzystania z ulg podatkowych oraz weryfikację wykonanych rozliczeń.

Ulgi podatkowe B+R i IP Box w czasie pandemii

Nowa rzeczywistość, z jaką przyszło się zmierzyć wszystkim polskim przedsiębiorcom jest niewątpliwie trudna i wymaga podejmowania szybkich decyzji.

W obliczu obecnej sytuacji warto również zwrócić uwagę na preferencje podatkowe przewidziane w ustawach podatkowych dla tych przedsiębiorców, którzy zachowają zdolność do inwestowania w dalszy rozwój.

Skontaktuj się z nami!

Michał Rodak
Doradca podatkowy
Grant Thornton

M: +48 661 538 594

E: michal.rodak@pl.gt.com

Bądźmy w kontakcie na Linkedin